:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: Hasło:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Reaktywacja tylnych zacisków hamulcowych
Autor Wiadomość
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 46
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2010-03-21, 12:43   Reaktywacja tylnych zacisków hamulcowych
 

Przyszła wiosna , więc czas się zając zaległymi naprawami.
Na pierwszy rzut poszły tylne hamulce. Niby działały ale z powodu ciężko działających tłoków w zaciskach , zarówno hamulec zasadniczy jak i ręczny nie działał do końca tak jak powinien.
Żeby zabrać sie do pracy , trzeba się wcześńiej zaopatrzyć w zestawy naprawcze zacisków.
Dostępne są w zasadzie tylko uszczelnienia. Tłoków i elementów składowych zacisku , niestety na rynku brak.
Potrzebny też jest smar do tłoczków hamulcowych.

Przez kilka dni, zanim zaczniemy walkę z zaciskami , dobrze jest zalewać połaczenia gwintowane , jakimś srodkiem penetrującym np. WD40. Ułatwi rozkręcenie tych połaczeń.
Najtrudnieszy do wykręcenia jest odpowietrznik , często nie ruszany przez lata a często i kilkanaście lat .

Kilka minut później odpowietrznik jest ....... no niestety .....ukręcony .

Można próbować go rozwierać , w innym wypadku próbowałem to zrobić , jednak gwint starego odpowietrznika jest tak zespolony z gniazdem , że w zasadzie nie możliwe jest jego dokładne oczyszczenie . Pozostaje potem tylko przegwintować gniazdo na większy gwint ale z kolei odpowietrzniki z większym gwintem są znacznie dłuższe i taki odpwietrznik wkręcony w nowo nagwintowane gniazdo nie jest w nim pewnie osadzony a nie muszę mówić co się stanie gdy podczas gwałtownego hamowania, odpowietrznik wypadnie / wystrzeli z gniazda i układ się rozszczelni.
Pozostaje więc pozostawienie ukręconego odpowietrznika na miejscu a odpowietrzenie takiego układu opiszę w innym wątku :).
Kolejnym etapem jest zdjęcie osłony gumowej tłoka , jeśli jest uszkodzona , a tak często bywa , nie trzeba się patyczkować i poprostu ją zerwać. Gdy jest cała można ją oszczędzić lecz też nie trzeba bo w zestawie naprawczym jest nowa.

Teraz wykręcamy tłok w lewo . Trzeba tutaj uzyć dość mocnego narzędzia bo często tłok siedzi tak mocno że zwykłe śrubokręty się wygnają. To już pokazuje w jakim stanie były zaciski. Ja używam do tego paska grubej blachy stalowej. Nie może to być szeroki pasek bo tłok podczas odkręcania wędruje do góry i poprostu nie będzie miejsca żeby szeroki pasek blachy można było wcisnąc między tłok a szczęke. W końcowej fazie wykręcania tłok zatrzyma się w miejscu. Trzeba wówczas na jego końcówce zacisnąć szczypce / klucz i wybić tłok do góry. Ja używam do tego celu klucza typu MORS.

Po wyjęciu tłoka, widać jego gniazdo , uszczelkę , oraz popychacz hamulca ręcznego .
Uszczelkę należy wydłubać używając cienkiego płaskiego wkrętaka. Trzeba jednak robić to ostrożnie , żeby nie porysować powierzchni cylindra.

Teraz trzeba cały cylinder i gniazdo uszczelki jak najdokładniej wyczyścić...Wyczyścić też należy frez w który wchodzi zewnetrzna osłona tłoka ( opisana na początku ) . Jeśli będziemy zakładać nową osłonę to trzeba ją dobrze wcisnąć w wyfrezowany rowek , żeby przy wysuwaniu się tłoka, nie wypadła ona z niego. To bardzo ważny element zacisku , jak osłona pęknie lub spadnie , naleci tam piach , porysuje się tłok /cylinder i zacisk do wyrzucenia :(.
Kolejną rzeczą jest dokładne wyczyszczenie tłoka. Nie może na jego powierzchni być żadnych głebokich wżerów bo jeśli taie się znajdą , to niestety zacisk może a prawdopodobnie będzie przeciekał.

Do składania zacisku używamy smaru do tego celu przeznaczonego . Nową uszczelkę wkładamy na tym smarze. Smarujemy też powierzchnię cylindra ZA USZCZELKĄ . Jest to dośc trudne bo miejsca tam mało i dodatkowo sterczy popychacz ręcznego ;).
Pokrywamy cienką warstwą tłok i możemy do spokojnie wkręcić spowrotem. W pierwszej fazie trzeba go przepchąć przez uszczelkę . Powinien się wkręcać lekko i bez oporów .
Przy montażu nowych klocków tłok trzeba wkręcić do oporu . Przy wykorzystaniu starych klocków, trzeba tak wkręcić tłok żeby występowało jak najmniej luzu między klockami a tarczą po załozeniu zacisku. Reszta wyreguluje się sama. Linkę od ręcznego trzeba załozyć przed załozeniem zacisku, bo potem załozenie linki może się okazać niemożliwe ( opór dzwigni spowodowany zaciakaniem sie klocków na tarczy ).
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
Imię: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2010-03-21, 13:43   
 

No piękny Tutorial Maćku. Dzięujemy :). Ze swojej strony tylko dodam:

MaciejR21 napisał/a:
odpowietrznik jest ....... no niestety .....ukręcony. ...
.... Można próbować go rozwierać , w innym wypadku próbowałem to zrobić , jednak gwint starego odpowietrznika jest tak zespolony z gniazdem , że w zasadzie nie możliwe jest jego dokładne oczyszczenie .


Cała filozofia polega na rozwiercaniu lewym wiertłem fi 4 :D. Daje to nam bezpieczną rezerwę, żeby nie uszkodzić gwintu w zacisku. W pewnym momencie odpowietrznik się rozgrzewa i puszcza, wykręcając się razem z wiertłem. Gwint jest czyściutki i gotowy na przyjęcie nowego odpowietrznika :).
Uratowałem w ten sposób swego czasu 3 zaciski :).
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmową ze mną skontaktuj się z lekarzą lub farmaceutem
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 46
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2010-03-21, 14:07   
 

Metoda sprawdzona o czym pisałem wyżej i sprawdza się przy odpowietrznikach mosiężnych. Przy stalowych szanse sa niestety małe. Wszystko jednak zależy od tego jak długo były one nie ruszane i podstawowa rzecz , czy były pozakładane kapturki na odpowietrznikach :).
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-21, 14:07   
 

Tombog napisał/a:
Cała filozofia polega na rozwiercaniu lewym wiertłem


co to znaczy "lewe wiertło" ? Obroty wiertarki w drugą stronę ?
_________________

 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
Imię: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2010-03-21, 14:16   
 

Tak Adamie, wiertło do wiercenia w przeciwnym kierunku niż tradycyjne. Podczas wiercenia działa w kierunku odkręcania.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmową ze mną skontaktuj się z lekarzą lub farmaceutem
 
 
 
jaclaw 
Fachowy forowicz



R25: 2,2 ph2 1t TX 1992
Imię: Renata
Wiek: 65
Dołączył: 31 Lip 2009
Posty: 299
Skąd: MENELOLANDIA
Wysłany: 2012-04-08, 17:37   
 

_________________
http://chomikuj.pl/FLOJDOMAN
Twardogłowy fan
PINK FLOYD & TANGERINE DREAM
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 46
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2012-04-08, 23:34   
 

Te wykrętaki można sobie w d...pe skręcić.
Własnie przez jeden taki , mam zacisk z brakiem możliwości wykręcenia czegokolwiek bo kawałek wykrętaka został w środku.
One są stożkowe przez co rozpierają cienkie ścianki odpowietrznika i jeszcze bardziej go zakleszczają.
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
maciek 
Starszy starszak


Wiek: 50
Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 138
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-11-17, 17:16   
 

jeżeli urwie sie odpowietrznik zacisku nejlepiej wbić jest nasadowy torks dobrej marki i napewno pójdzie.zadne wykretaki ani wiertła nie zdaja egzaminu gdyż sa mocno utwardzone i zarazem kruche.zaciski tylne zawsze będą sie zapiekać gdyż korpus jest aluminiowy,aluminium sie utlenia i jego pył dostaje sie na tłoczek.takiego problemu nie ma gdy korous jest żeliwny,o dobrym stanie gumek i braku korozji na tłoczkach nie wspomne.
 
 
lucjan 
Kandydat na znawcę



R25: R25 TX 2,2 J7TA732 KAT B/G 1992
Pomógł: 13 razy
Wiek: 77
Dołączył: 30 Mar 2007
Posty: 538
Skąd: werbkowice
Wysłany: 2013-11-17, 19:06   
 

maciek napisał/a:
jeżeli urwie sie odpowietrznik zacisku nejlepiej wbić jest nasadowy torks dobrej marki i napewno pójdzie.zadne wykretaki ani wiertła nie zdaja egzaminu gdyż sa mocno utwardzone i zarazem kruche


Oczywiście zawsze można tak próbować choć z mizernym skutkiem dobre to dla amatorów :lol:
Niezawodne jest wiercenie odpowiednim wiertłem zawsze mniejszym o skok gwintu od średnicy odpowietrznika.
Końcówka stożkowa nigdy nie zostanie naruszona ponieważ ponieważ w końcowym stadium wiercenia końcówka odpowietrznika się sama wykręci :D
Jeśli nie to i tak nie uszkodzi uszczelnienia ze względu na to że stożkowa końcówka będzie się obracała równocześnie z wiertłem ale wtedy potrzebne są gwintowniki do poprawienia gwintu.
Ja do tych prac posiadam taki zestaw

http://allegro.pl/wiertla...3668167812.html
Ostatnio zmieniony przez lucjan 2013-11-17, 19:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maciek 
Starszy starszak


Wiek: 50
Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 138
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-11-17, 20:18   
 

no własnie,trzeba miec sprzęt.przydała by sie tez wiertarka stołowa aby wiercić w osi..na szybko niezawodne są torxy.żeby łatwiej poszedł można delikatnie podgrzać miejsce odpowietrznika.z doswiadczenia wiem że gwntowanie w aluminium to ryzyko,bo stop jest delikatnyi można poderwać gwint.najlepiej delikanie popukać i polac odpowietrznik,użyc przy tym szczotki drucianej i na wyczucie odkręcic.ogólnie to tylne zaciski w r25 to nieporozumienie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.02 sekundy. Zapytań do SQL: 25