:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: Hasło:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Naprawa pompy wysprzęglika
Autor Wiadomość
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
Imię: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2010-10-02, 00:48   Naprawa pompy wysprzęglika
 


Objaw był taki, że pedał sprzęgła latał jak chciał. Okazało się, że pompa wysprzęglika została wciśnięta i tak już została. Trudno - myślę - trzeba wymontować i zobaczymy co da się zrobić.
Po wymontowaniu zwątpiłem czy da się to rozebrać. Pompa zamontowana jest w miejscu gdzie przez lata gospodarzem jest błoto, śnieg i sól więc nie spodziewałem się niczego dobrego. Dało się jednak odkręcić przewód ciśnieniowy za pomocą imadła, oraz wyjąć zawleczkę i metalowe zabezpieczenie w kształcie podkładki.


Niestety, to nie wystarczyło by choć na milimetr drgnął sam tłok pompy. W dialogisie znalazłem poglądowy rysunek części do pompy z którego wynikało, że plastikowy króciec pompy występuje osobno. Po odskrobaniu rdzy udało się dokopać do zabezpieczenia trzymającego ów króciec. by go wyjąć, trzeba było jednak jeszcze trochę poskrobać i trochę mocniej, acz z wyczuciem pomachać nim w tą i nazad. W końcu wyszedł, choć ocierało się to o połamanie króćca. Na szczęście występuje on w dialogisie, więc nie mając nic do stracenia przyłożyłem trochę siły.

Pod króćcem znajdował się trzpień, który ma w sobie otwór umożliwiający zaczepienie o niego czegoś drobnego i wyciągnięcie go.


Blokuje on tłok główny przed wypadnięciem


Niestety to również nic nie dało. Tłok jak stał, tak stał dalej i za nic nie chciał się wysunąć nawet o milimetr. Z oględzin pompy nie wynikało, by cokolwiek jeszcze blokować mogło wysunięcie tłoka. Podjąłem ostateczną decyzję rozwiercenia tylnej części pompy i wybicia tłoka siłą.


Wybicie tłoka przez wywiercony otwór jest ostatecznością, lecz w przypadku pompy w której tłok nie chce się ruszyć, wydaje się być jedynym wyjściem. Można próbować podłączyć sprężarkę do wyjścia pompy, lecz siła z jaką musiałem wybić tłok, pozwala mi wątpić w powodzenie sprężonego powietrza. Mogę się jednak mylić, ale nie posiadając odpowiedniej ilości ciśnienia wybrałem metodę właściwszą do okoliczności ;).


Już podczas sondowania co znajduje się za wywierconym otworem, wyczułem coś miękkiego. Domyślałem się, że musi to być coś w rodzaju gumowej membrany, stanowiącej rodzaj zaworu zwrotnego. W sumie wiele się nie pomyliłem, choć membrana okazała się zaworem mechanicznym.


Przykładając niemałą siłę do wybicia tłoka, zniszczyłem też ową gumkę i mini tłoczek nią pokryty. Wszystko to znajdowało się w tłoku głównym i zabezpieczone było przed wypadnięciem sprężynującym pierścieniem.


O ile gumowe części tłoka okazały się być OK, to na powierzchni metalowej, czołowej części tłoka dało się wyczuć spore naloty korozji. Ewidentnie były one przyczyną zblokowania tłoka.


Całość jest dość dokładnie spasowana i chociaż o szczelności decydują gumowe uszczelki tłoka, to jakiekolwiek odstępstwo od projektu powierzchni czołowej części tłoka, powoduje jego totalne zblokowanie.

Nowy komplet wnętrza pompy występuje jako reperaturka pompy w dialogisie pod numerem 77 01 203 326 i kosztuje na dzień dzisiejszy 170 zł. Jak już przyjdzie i zamontuję, dokończę opis składania pompy.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmową ze mną skontaktuj się z lekarzą lub farmaceutem
 
 
 
$SKORPION$ 
Znawca
Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2.9, V6 Injection, B29F, 1990 automat
Pomógł: 2 razy
Wiek: 71
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 900
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-10-02, 08:05   
 

Tombog napisał/a:
Pod króćcem znajdował się trzpień, który ma w sobie otwór umożliwiający zaczepienie o niego czegoś drobnego i wyciągnięcie go.


Takie same trzepienie/dwa/ blokują tłoki w pompie hamulcowej do V6, z tym że po ich wyciągnięciu tłoka już nie blokują ,żadne inne zabezpieczenia.
_________________

$SKORPION$ Każdego dnia w moim życiu zmuszony jestem dodać kogoś do listy ludzi,którzy mogą mnie po prostu: POCAŁOWAĆ W DUPĘ
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2010-10-02, 08:33   
 

Naprawiałem w podobny sposób pompę Skorpiona ( hamulcową ) . Pompa oczywiście zaczęła działać ale niestety kilka tygodni temu ( jadąć na pogrzeb Włodka ) , hamulce prawie całkowicie zdechły . Po rozebraniu pompy okazało się że gumy i tłoki są w porządku , natomiast występua wżery w cylindrze ( korpusie pompy ) których zapewne przy naprawie pompy nie zauważyłem albo były tak nałe że nie wyczuwalne. Obejrzyj dokładnie korpus bo szkoda wywalać 170zł jak okaże się że z miejscu korozji tłoka , uszkodzony jest korpus z to raczej stal skorodowała a nie aluminiowy tłok.
Jak poradzisz sobie z wywierconą dziurą ??
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
Imię: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2010-10-02, 11:53   
 

Wewnątrz obudowy nie zauważyłem żadnych wżerów. Ten nalot na tłoku to jednak nie korozja, tylko zaschnięty brud. Cały tłok był pokryty taką zaschniętą mazią. Trudno powiedzieć co to i skąd się wzięło.
Co do wywierconego otworu, to nagwintuję go i zaślepię śrubą. Dokładną technologię opiszę jak już skończę składać pompę :)
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmową ze mną skontaktuj się z lekarzą lub farmaceutem
 
 
 
$SKORPION$ 
Znawca
Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2.9, V6 Injection, B29F, 1990 automat
Pomógł: 2 razy
Wiek: 71
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 900
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2010-10-02, 13:11   
 

Przecież ja mam pompę dla Ciebie . Ale z tego widzę, że będzie ona przeznaczona do eksperymentu na zlocie ,o którym rozmawialiśmy przez telefon :P
_________________

$SKORPION$ Każdego dnia w moim życiu zmuszony jestem dodać kogoś do listy ludzi,którzy mogą mnie po prostu: POCAŁOWAĆ W DUPĘ
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
Imię: Francuzeczka
Pomógł: 28 razy
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
Skąd: Lublin/Warszawa
Wysłany: 2010-10-02, 19:34   
 

$SKORPION$ napisał/a:
Przecież ja mam pompę dla Ciebie

Właśnie dlatego postanowiłem za wszelką cenę rozebrać swoją :). W końcu to forum techniczne, a nie ..., mniejasza o większość ;). Takie opisy to sedno tego forum. Trzeba rozbierać i dokumentować co tylko się da.
A reperaturka zawsze się przyda zwłaszcza, że mówiłeś że nie wiesz czy ta co masz jest sprawna :D.
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmową ze mną skontaktuj się z lekarzą lub farmaceutem
 
 
 
Lloyd 
Fachowy forowicz



R25: 2458 V6 Turbo B295 1988
Imię: Pompka ;)
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-10-07, 16:56   Re: Naprawa pompy wysprzęglika
 

Tombog napisał/a:

Wybicie tłoka przez wywiercony otwór jest ostatecznością, lecz w przypadku pompy w której tłok nie chce się ruszyć, wydaje się być jedynym wyjściem. Można próbować podłączyć sprężarkę do wyjścia pompy, lecz siła z jaką musiałem wybić tłok, pozwala mi wątpić w powodzenie sprężonego powietrza. Mogę się jednak mylić, ale nie posiadając odpowiedniej ilości ciśnienia wybrałem metodę właściwszą do okoliczności ;).


Można by próbować do wyjścia pompy przykręcić wężyk połączony przewodem z pompą hamulcową i po jako takim odpowietrzeniu zestawu (np. luzując przewód) spróbować pompując hamulcem wycisnąć zapieczony tłok.
 
 
 
Marcin Boroński 
Kawaler



R25: 2.9 V6 B29F 87
Imię: Renata
Wiek: 45
Dołączył: 16 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2010-10-29, 22:59   
 

Witam . Ja zregenerowałem to zestawem firmy http://www.frenkit.es/ nie pamiętam dokładnie numeru zestawu zdaje sie 419008 i już dobre dwa lata śmiga.
Cena 14 zł. Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.02 sekundy. Zapytań do SQL: 24