:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: Hasło:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Naprawa magnetofonu Ph2
Autor Wiadomość
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2008-08-01, 11:48   Naprawa magnetofonu Ph2
 

Jako iż jestem zwolennikiem starego dobrego sprzętu audio w tym hifi , postanowiłem ożywić radio a dokładniej magnetofon, tak żeby jakość była jak najbardziej zadowalająca :).
Niestety nasze radia to Philips a pisze niestety bo jedną z często występujących usterek w mechanizmie magnetofonu są pekające bieżnie kół zamachowych a to własnie one odpowiadaja za rownomierny przesuw taśmy...


Na zdjęciu widać koła z czego jedno jest w stanie idealnym a drugie ma widoczne pęknięcie na bieżni paska. Jest to najlepsze koło jakie wybrałem spośród 5 sztuk jakie miałem. Wychodzi na to że nie tylko w naszych radiach ale w każdym philipsie owe koła pękają po latach.
Sklepic sie tego nie da bo plastik kurczy sie ze starości. Poszukiwania trwają i koło zostanie wymienione na "dobre", powiniennem mieć jeszcze kilka sztuk w Grudziądzu ;).
Oczywiście należy też wymienić pasek, koszt 1,10zł i warto na wzór zabrać stary zeby dopasować grubośc i długość. Stare koło jak widać wyrzeźbiło pękniętym plastikiem ślad na pokrywie.

Następnym ważnym elementem są rolki dociskowe oraz głowica.


Rolki można powyciągać z uchwytów gdyz sa montowane na wcisk. Oczywiście przy tych operacjach nelzy zachowac odrobine delikatności zeby nic nie urwać ani nie złamać.
Przede wszystkim rolki nalezy wyczyścic. Mozna do tego uzyć zwykłej wody z mydłem ale lepszy w tym wypadku jest czysty spirytus ktory przyda sie tez do wyczyszczenia głowicy.
Guma na rolkach musi być miekka, bez zadnych wzerów, peknięc itp..
Czyścimy tez spirytusem wałki kół zamachowych ktore stykają sie z rolkami i od tej chwili nie dotykamy ich palcami ;).
Głowice czyścimy także, najlepiej patyczkami do czyszczenia uszu namoczonymi w spirytusie.

Pozostają regulacje. Nie bede tu opisywał jak należało by to zrobić z uzyciem przyrządów bo to nie ma sensu a wiadomo ze nie każdy posiada choćby miernik częstotliwosci.
Zaczynamy od tego ze należy nagrać kasete. Na dobrym nie grzebanym magnetofonie w ktorym wczesniej też nalezy wyczyścic przesuw taśmy ( głowica, rolki) i na którym zamierzamy później nagrywać materiał do odtwarzania w samochodzie. Nagrywamy obie strony taśmy( moze byc po 15 minut strony A , przekladmy na strone B i nagrywamy 15 minut do konca najlepiej ten sam materiał). Materiał musi byc nam dobrze znany i zawierać duzą ilośc wysokich tonów.
Jezeli mamy już zbiór kaset który zamierzamy uzywać to wybieramy najlepiej nagraną z nich. Chodzi ot zeby po ustawieniu skosu głowicy nie okazało sie ze jest on zły w stosunku do nagranych już kaset.
Wkładamy nagrana kasete do odtwarzacza i słuchamy, przede wszystkim muszą zgadzać sie obroty zarówno do przodu ( poczatek taśmy) jak i do tyłu ( rewers ) koniec taśmy.
Dzwiek nie moze też falować, czy być zniekształcony ( przeciaganie taśmy). Jesli w trakcie odtwarzania słychac jak dzwiek na przemian gubi wysokie tony to nalezy wyregulowac naciąg taśmy. Słuzą do tego regulatory na talerzykach( sprzęgła ) :


Obracamy je na ząbkach w prawo - zwiekszajać naciag i w lewo - zmniejszajac naciag. Zazwyczaj trzeba naciąg zmniejszyć jeśli taśma nierownomiernie przesuwa sie po głowicy.
Nie będzie to miało wpływu na przewijanie bo do tego uzywane sa inne( bezpośrednie ) przekładnie w mechaniźmie.
Do odtwarzania w przód regulujemy sprzęgło blizej silnika, w tył sprzegło blizej "wejscia " kasety.
Po regulacji wyciągamy kasete i wkładamy ja na druga strone , sprawdzamy czy w obie strony działa jak nalezy ( obroty i falowanie ). Chodzi o to zeby tak dobrać siłę " ciagu" zeby i początek kasety i koniec były przesuwany dobrze. Jest to dość pracochlonne bo moze sie okazac ze kaseta dziala dobrze a jak ja przełozymy odwrotnie to okazuje sie ze poczatek ciagnie za mocno a koniec jest ok. Wiec cierpliwość wskazana.
Jeśli taśma idzie już dobrze w obie strony i w obu polozeniach kasety a okzuje sie ze obroty sa za małe lub za duze, mozna je podregulowac cienkim wkrętakiem w gornej pokrywce silnika. Jeśli dzwiek nie jest czysty i brakuje wysokich tonów mozemy skorygować skos głowicy malutkim wkrętakiem w gornej częsci mechanizmu ( malutka śrubka nad głowicą ) po czym sprawdzić czy obie strony taśmy grają dobrze.
To w zasadzie wszystko jeśli chodzi o magnetofon. Można by było jeszcze wymienić głowice jeśli jest nadmiernie zuzyta. Częsci mozna zdobyc szczęsliwym trafem w sklepie albo kupując jakiegoś philipsa na allegro za 10-15zł. Lezy tego cała masa.

Mozna przy okazji wymienić zarówki w podswietleniu. U mnie koszt jednej sztuki to 71gr. Gumowe zielone nkladki przekładamy ze starych zarówek, sciagajac je delikatnie.
Stara i nowa zarówka( na ruszonym zdjęciu ;) ):


Nowe zarówki :


Zeby mozna było dokonac tych wszystkich regulacji, mechanizm musi pracować a zeby to było możliwe musi on być podłaczony do radia. Wszystko by było dobrze gdyby nie górna płyta wzmacniacza ktora zakrywa cały mechanizm i po kazdej zmianie trzeba ja demontować i zakładać spowrotem a regulacja głowicy czy obrotów w ten sposób jest wrecz niemozliwa. Zeby radio ruszyło poza samochodem trzeba podłaczyc wyswietlacz , wpisac kod itd, oraz rzecz jasna podłaczyc jakies głosniki i zasilanie.
Jako iż nie mam drugiego wyświetlacza rozebrałem radio na częsci, wymontowałem je całe z metalowej obudowy i tym sposobem mam dostęp do pracujacego mechanizmu. cała operacja zajmuje naprawde mniej czasu niż zabawa z zakladaniem i sciaganiem płyty wzmacniacza.
Jeśli sa jakieś niejasności albo pytania to chetnie odpowiem. byc moze o czymś zapomnialem napisac albo sie pomyliłem ;).
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
Ostatnio zmieniony przez Tombog 2008-09-24, 09:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-14, 14:27   
 

przy okazji w temacie żarówek mam pytanko. Wymieniałem żaróweczki - dokładnie Kriss wymienił ;) - no może ze 2 szt musiałem poprawić bo nie swieciły. Po zamontowaniu radyjka świeci od razu podświetlenie klawisza ON/OFF po właczeniu radyjka klawiszem radyjko gra i zaczyna się swiecić reszta żarówek (oprócz tej od korektora bo nie wiem jak sie do niej dostać). Pytanie brzmi: czy tak ma być? czy jest to prawidłowo?
i drugie: jak sie dobrac do tej żaróweczki poświetlającej korektor graficzny?

[ Dodano: 2008-09-14, 14:33 ]
akurat dzwonił Kriss i juz wiem, że u niego też jest tak samo z tym podświetleniem. A żaróweczke podobno trzeba wylutować bez rozmontowywania płytki. Ale i tak jestem ciekaw waszych podpowiedzi.
_________________

 
 
Zulus 
Fachowiec
| PIKUR |



R25: Turbo-DX B290 '91
Imię: Renia
Pomógł: 14 razy
Wiek: 43
Dołączył: 24 Maj 2005
Posty: 1076
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2008-09-14, 20:42   
 

Tak, zarowka podswietlajaca wlacznik zaswieca sie jak tylko przekrecimy kluczyk w pozycje "akcesoria"
_________________
Jesli cos nie dziala to popraw styki :)
 
 
 
gzara 
Fachowiec



R25: 2,0 txe 1991
Pomógł: 11 razy
Wiek: 40
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 1354
Skąd: Nałęczów
Wysłany: 2008-09-14, 22:36   
 

To po to abyś po ciemku namacał ten przycisk, mądre
_________________

 
 
Mariusz1500 
Fachowy forowicz


Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 349
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2008-09-27, 23:07   
 

mam takie pytanie zrobilem kostke i podlaczylem do prostownika aby sprawdzic czy bedzie grac tej kostce .
dziala wlancza sie ale jak wkladam kasete to wchodzi do srodka i mechanizm opuszcza ja a za chwile spowrotem oddaje mi ja.
I mam urwana jedna czesc zazn na zdjeciu trzyma onna to biale kolo zebate da sie to jakos naprawic ??
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2008-09-27, 23:23   
 

Jeśli kaseta schodzi do srodka i wychodzi to znaczy ze koła zebate te ktore pokazałes na zdjęciu działają.
Zerknę jutro na mechanizm ale wydaje mi sie ze częsc ktora sie urwała jest elementem wiekszej czesci zatopionej w blaszanym korpusie.
Sprawdź pasek napędowy bo to wlasnie za jego pomocą jest dosuwana głowica z rolkami. Sprawdź taśme łacząca mechanizm z elektroniką i posprawdzaj mikrowyłaczniki w mechanizmie , jest ich kilka. Oczywiscie mechanizm trzeba wymontowac. Zeby wykręcic jedną ze srubek ( dolną prawą ) trzeba opuscic sanki bez kasety i od razu wyłaczyc radio. Wowcza dostęp do sruby bedzie bezporblemowy.
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Mariusz1500 
Fachowy forowicz


Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 349
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2008-09-28, 21:56   
 

Od jakiego Philipsa bedzie pasowal caly mechanizm kasetowy ?? bo ten chyba padl na dobre :(
 
 
 
Janusz 
Fachowiec
Janusz



R25: 2,0/Monaco/J7R/B29H/87; 2,2/GTX/J7T/B29E/88
Imię: BrownSugar/Twin
Pomógł: 6 razy
Wiek: 58
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 1085
Skąd: Milanówek
Wysłany: 2008-09-28, 22:09   
 

kup po prostu drugie radio, ceny śmieszne, ale przejrzyj je przed założeniem..
_________________
A part le sexe Francais, superbe, il y a aussi la motorisation Francaise!
>>>>>>>>> Mam na imię Janusz i jestem renoholikiem <<<<<<<<<<
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-28, 22:43   
 

w większości magnetofon nie działa - ja na razie zastąpiłem go kabelkiem do podłączania MP-3
_________________

 
 
Mariusz1500 
Fachowy forowicz


Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 349
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2008-09-28, 22:46   
 

Pewnie tez tak zrobie i kupie otwarzacz mp3 :)
A moze ma ktos zbedny mechanizm magnetofonu co??
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-28, 22:51   
 

"zbędny mechanizm" pojechal dzis do Koszalina ;)
_________________

 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Pomógł: 17 razy
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
Skąd: Grudziądz/Pszczyna
Wysłany: 2008-09-28, 23:52   
 

W wielu philipsach chodzi taki sam mechanizm. Z zewnatrz mozna poznac po tym ze ma miekką mechanikę czyli brak guzików obslugujacych kasete. W duzo nowszych radiach wrocili do sterowania mechanicznego bo prawde mowiac ten typ mechanizmu pozostawia wiele do zyczenia. Za to w radiu PH1 jest rewelacyjny mechanizm , pancerny , samo aluminium i stal :).
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
Kriss_Lodz 
Spełniony forowicz



R25: Renault Twingo I PH I 1.2 8V
Imię: Sig
Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 372
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-29, 20:51   
 

Adam napisał/a:
w większości magnetofon nie działa - ja na razie zastąpiłem go kabelkiem do podłączania MP-3


A mnie działa oczywiście przy pomocy macieja gra cudnie :D
 
 
 
Mariusz1500 
Fachowy forowicz


Pomógł: 6 razy
Wiek: 40
Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 349
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2008-10-02, 11:27   
 

HURA :):):) dostalem dzis paczke:) radio te co bylo na allegro kupilem po nizszej cenie, po zakonczeniu aukcji napisalem do pani i pohandlowalem :)
zobacze czy magnetofon chodzi i przekladam do mojego 1 :)
 
 
 
Adam 
Max ranga
oPoranek



R25: Baccara 2,9 V6
Imię: Rządówka
Pomógł: 19 razy
Wiek: 58
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3687
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-02, 11:30   
 

Jak tamto Ci by było niepotrzebne to Grzybek by reflektował na powrót bo ostatnio cos żałował, ze puścił ;)
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie moesz zacza plikw na tym forum
Moesz ciga zaczniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 32