:     
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
    Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciekawostki z Citroena
Autor Wiadomość
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
SkÄ…d: GrudziÄ…dz/Pszczyna
WysÅ‚any: 2011-01-23, 20:52   Ciekawostki z Citroena
 

Jak już wspominałem na SB, od kilku dni poruszam się Citroenem Berlingo.

Jak by można było sądzić , samochód do pracy ale ... , ma on kilka ciekawych rozwiązań , które chętnie bym zaszczepił w R25 odpowiednio modyfikując ( dokładając a nie wycinajac czy bezpowrotnie przerabiając ) odpowiednie układy .

Pierwszą ciekawą rzeczą jest fakt że po wyłaczeniu zapłonu , pozostają podświetlone przyciski zamykania szyb. Można swobodnie podomykać szyby.Zasilanie jest podtrzymywane jakiś czas , natomiast po otwarcu drzwi , zasilanie szyb jest automatycznie odcinane .

Tak samo po wyłaczeniu zapłonu radio pozostaje zasilane przez kilka minut , po czym się wyłacza. Otwarcie drzwi ( tylko kierowcy ), zaświecenie pozycyjnych, uruchomienie centralnego , powoduje ponowne zasilenie radia na kilka minut. Jest to dośc przydatna funkcja bo chcąc posłuchac radia musimy w reniach mieć przekręcony kluczyk, a tutaj kluczyk może byc wyjęty ze stacyjki.

Oświetlenie kabiny też dośc ciekawie działa , zresztą podobnie jak w innych nowszych samochodach. Po otwarciu drzwi cetralnym , światło zapala się i po pewnym czasie przygasając , wyłacza się.
Otwarcie obojętnie których drzwi powoduje ten sam efekt.
Po przekeceniu kluczyka w stacyjce , przygasanie rozpoczyna się natychmiast , pomijając czas świecenia jki by minał bez przekręcenia kluczyka.
Po zgaszeniu silnika , oświetlenie wnętrza się zapala , pozwalając np. w nocy pozbierać rzeczy osobiste i spokojnie wysiąść.

Następną rzeczą która zauważyłem jest możłiwośc zapalenia świateł na ok . minutę po wyłaczeniu silnika.
Wygląda to tak że po wyłaczeniu silnika , pociągamy dzwignię świateł do siebie , tak jak byśmy chcieli właczyć " długie" . Światła się zapalają , możemy wyjśc z samochodu, zamknąc go i po ok . minucie światła same zgasną.
Przydaje się to np. do oświetlenia sobie drogi na ciemnym parkingu czy ulicy.

Ostanią rzeczą która na prazie zauważyłem jest automatyczny dobór prędkości wycieraczek do prędkości samochodu.
Na postoju poruszają się one raz na 6 sekund, w czasie jazdy do 90km/h , raz na 4 sekundy i powyżej 90km/h raz na 2 sekundy.
To dośc przydatna funkcja. Oczywiście gdym miał robić coś takiego do reni czasy można by było dobrac inaczej ale na pewno było by to przydatne bo jadąc np. dziś , wycieraczki na biegu przerywanym działały za wolno i miałem co chwilę brudną szybę , a na 1 biegu stałym działaly za szybko i chodziły na sucho.

Co sÄ…dzicie o takich usprawnieniach naszych autek ???
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
lipidor 
Administrator



R25: 2l, GTS, gaznik, B29705, 1985
Dołączył: 07 Lis 2009
Posty: 472
SkÄ…d: francja
WysÅ‚any: 2011-01-23, 21:00   
 

Z tym oswietleniem kabiny to spoko sprawa.
_________________
Prawdziwy mężczyzna sika do umywalki.
 
 
 
Tombog 
Administrator
Wszechstronny laik



R25: V6i B29F AR4 R12
ImiÄ™: Francuzeczka
Wiek: 53
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2468
SkÄ…d: Lublin/Warszawa
WysÅ‚any: 2011-01-23, 21:20   
 

Fakt, że kilka spraw przydałoby się się podciągnąć pod obecne czasy. Sam myślałem już jakiś czas temu nad przeszczepieniem kilku pomysłów z nowszych aut.

MaciejR21 napisał/a:
po wyłaczeniu zapłonu

Nie wiem, ale odniosłem wrażenie, że chodzi o całkowite wyjęcie kluczyka, a nie tylko pozycję "nie zapłon".

MaciejR21 napisał/a:
po wyłaczeniu zapłonu radio pozostaje zasilane przez kilka minut , po czym się wyłacza

Tutaj akurat nie widzę większego zastosowania i wydaje mi się, że to raczej skutek, a nie cel.

Co do oświetlenia wnętrza, to są to fajne bajery, ale z rzeczy których nie opisałeś, lub nie zaobserwowałeś, a które bym chętnie zasczepił w naszych reniach, to automatyczne gaszenie włączonego światła po jakimś czasie. W E3 mam tak, że jak nie zgaszę włączonego ręcznie światła wewnątrz kabiny, to po jakimś czasie samo się wyłączy. Niestety nie wiem o jaki czas chodzi, bo zwykle stwierdzałem ten fakt rano, odnajdując włącznik światła w pozycji ON. Zapewne chodziło by o czas rzędu kilkudziesięciu minut.

MaciejR21 napisał/a:
po wyłaczeniu silnika , pociągamy dzwignię świateł do siebie , tak jak byśmy chcieli właczyć " długie" . Światła się zapalają , możemy wyjśc z samochodu, zamknąc go i po ok . minucie światła same zgasną.


Fajne :) PoproszÄ™ :D

MaciejR21 napisał/a:
automatyczny dobór prędkości wycieraczek do prędkości samochodu


Bezcenne :). Zauważyłem w swoim E3 jeszcze taki bajer, że pracujące wycieraczki w trybie ciągłym podczas jazdy, zmieniają tryb w przerywany kiedy się zatrzymamy. No bombastik jak dla mnie :). To bym zaimplementował bez zastanowienia :).
_________________

-------------------------------------------------------
Przed rozmowÄ… ze mnÄ… skontaktuj siÄ™ z lekarzÄ… lub farmaceutem
 
 
 
MaciejR21 
Specjalista
Vice Vice Vice Prezes OSZ



R25: 2,9 V6 Injection Z7W B29F 1990
Wiek: 47
Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 1603
SkÄ…d: GrudziÄ…dz/Pszczyna
WysÅ‚any: 2011-01-23, 21:46   
 

W takim razie musze wygrzebać gdzieś zapasowy przekaźnik wycieraczek i go dokładnie obadać.
Niestety z tego udogodnienia będą mogli skorzystać tylko Ci mający elektroniczne prędkościomierze :(.
_________________
Nie sztuka być królem. Sztuką jest być dobrym królem.
 
 
 
maveras 
Fachowy forowicz


R25: R25 2.1 TDi 1992
Wiek: 58
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 331
SkÄ…d: SÅ‚upsk
WysÅ‚any: 2011-01-25, 23:49   
 

Ja mam też chryslera voyagera i w nim miedzy innymi bajerami jest to ze oświetlenie wnętrza zapala sie przy zamkniętym samochodzie jak sie naciśnie klamkę ,dobre na złodzieja,
Centralny zamek zamyka sie po przekroczeniu 30km/h a otwiera po wyłonczeniu silnika lub po otwarciu od środka drzwi.
Auto można uruchomić tylko przy wcisniętym sprzęgle .
Ostatnio zmieniony przez maveras 2011-01-25, 23:54, w caÅ‚oÅ›ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.05 sekundy. Zapytań do SQL: 19