Imieniny obchodzÄ…: Ambro¿y, Marcin, Ninomys³     Nikt nie ma dziÅ› urodzin.
 Przebieg: 



 • Album
 • Chat
 • FAQ
Obecny czas to 2024-12-07, 07:08
   Witamy Gość  • Rejestracja • 
 • Profil
 • Grupy
 • Szukaj
 • Download
 • Statystyki
 • Klubowicze
 • Użytkownicy
Użytkownik: HasÅ‚o:  


•  SALON R25  •  R25-TV  •  FORUM  •  PORTAL  •  LINKOWNIA  •  ! POCZTA !  •
Auto
Historia R25
Kalendarium
Wersje seryjne
Dane techniczne
Podstawy obs³ugi
Cennik '84 [D]
Kolorystyka (08/87)

Wersje limitowane
"Havane" (87)(CH)
"Exclusive" (87)(DM)
GTX "ABS" (87-88)
"Manager" (87-88)(CH)
"Auteuil" (89)
"Camarque" (89)
"Manoir" (89)(NL)
"Fairway" (87)
"Meribel" (90)
"Fairway" (90)
"Beverly" (91)
"Courchevel" (91)
"Olympique 92" (92)

Materia³y prasowe
Test GTX (84)
Test V6 Turbo (85)
Renault Revue (85)
Test GTD (88) #1
Test GTD (88) #2
Test TXI (89)
M³ody Technik - PL (87)

Materialy reklamowe
V6 injection PH1 [D] '84
Symphonie [NL] '88
Modele PH2 [NL] '92
Modele PH1 [GB] '88
TX GTX V6i PH2 [D] '89

Ankieta
Czy to forum jest potrzebne?
Tylko za darmo: 1
TAK, nawet za opłatą: 24
NIE: 1

Historia Renault 25

    Wprowadzona na przeÅ‚omie 1983/84, Renault 25 byÅ‚a ogromnym krokiem w przód pod każdym wzglÄ™dem w porównaniu do R 20/30. Jej piÄ™ciodrzwiowa karoseria w formie hatchback zostaÅ‚a zaprojektowana przez Roberta Oprona znanego przede wszystkim z opracowania Citroena SM. Niekonwencjonalny styl (pozaginana i ogromnych rozmiarów tylna szyba) miaÅ‚ na celu przypominanie sedana co miaÅ‚o pomóc samochodowi walczyć na rynkach poza FrancjÄ… w segmencie dużych samochodów z tradycyjnymi sedanami. R 25 byÅ‚o jednÄ… z pierwszych konstrukcji która uwzglÄ™dniaÅ‚a aerodynamikÄ™ jako klucz do niskiej paliwożernoÅ›ci konstrukcji.



    Model TS otrzymaÅ‚ już wkrótce nieoficjalny tytuÅ‚ najbardziej aerodynamicznego masowo produkowanego auta, że współczynnikiem Cx 0.28! Przez pierwsze lata Renault 25 byÅ‚o najlepsza pod wzglÄ™dem konsumpcji paliwa w swojej klasie. Wszystkie modele R 25 byÅ‚y przednionapÄ™dowe, z cztero lub szeÅ›cio cylindrowymi jednostkami zamontowanymi wzdÅ‚użnie z przodu. OsiÄ…gi R 25 byÅ‚y ponadprzeciÄ™tne, wraz z topowym v6 turbo stanowiÅ‚y godnego rywala dla Mercedesa W 124 i BMW serii 5. R 25 byÅ‚a chwalona za wysoki komfort podróżowania i za bardzo dobrÄ… sterowność. Nowo zbudowana manualna skrzynia biegów zostaÅ‚a doceniona za swojÄ… precyzjÄ™ oraz lekkość przeÅ‚ożeÅ„. Pomimo wzbudzajÄ…cego kontrowersje nietypowegownÄ™trza zaprojektowanego przez wÅ‚oskiego projektanta Marcell Gandini (sÅ‚awa Lamborghini) byÅ‚a też ceniona za doskonaÅ‚e wyciszenie, przestronność i dobrÄ… funkcjonalność.



    Poziomy wyposażenia również należaÅ‚y do bogatych i wyznaczyÅ‚y nowe standardy dla francuskich samochodów. MiÄ™dzy innymi ekspresowe opuszczanie i podnoszenie okna kierowcy, komunikaty gÅ‚osowe oraz, jako jedno z pierwszych na Å›wiecie, sterowanie radiem przy kierownicy. Po raz pierwszy od czasów drugiej wojny Å›wiatowej Renault z modelem 25 miaÅ‚o realna szansÄ™ wbicia siÄ™ do segmentu aut luksusowych na rynkach poza FrancjÄ….



    Ta piÄ™kna wizja zostaÅ‚a przytÅ‚umiona przez kiepskÄ… jakość wykonania w pierwszych trzech latach produkcji. PowtarzajÄ…ce siÄ™ nieprzewidziane awarie oraz elektroniczne „gremliny” razem z niskim poziomem obsÅ‚ugi klienta przyczyniÅ‚y siÄ™ do odwrócenia siÄ™ niefrancuskich klientów w stronÄ™ niemieckich marek. Jednakże na krajowym rynku preferowanie francuskich marek sprawiÅ‚o że fortuna uÅ›miechnęła siÄ™ do Renault. ObjÄ™cie steru przez Georges Besse oraz Raymond Levy byÅ‚o punktem zwrotnym w jakoÅ›ci wykonania i zwróciÅ‚o uwagÄ™ rynku na liczne, mocne strony auta. Niestety byÅ‚o już za późno na odwrócenie sytuacji poza FrancjÄ…. Renault 25 sprzedawaÅ‚ siÄ™ dobrze tylko na miejscowym rynku.





    Generalny facelifting przeprowadzony w 1988 (nowy przód, tyÅ‚, materiaÅ‚y wnÄ™trza, przednie zawieszenie) oraz wprowadzenie mocniejszych silników pozwoliÅ‚o stawić czoÅ‚a nowym rywalom na rodzimym rynku (Peugeot 605 i Citroen XM) wypuszczonym w 1989 roku. Produkcja R 25 zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ w 1992 by zrobić miejsce dla nastÄ™pcy: Safrane, pomimo że auto wciąż sprzedawaÅ‚o siÄ™ dość dobrze, szczególnie wersje benzynowe 4-cylindrowe. PatrzÄ…c na popularność nastÄ™pców (Safrane, Vel Satis) można powiedzieć że R 25 byÅ‚o najlepszÄ… limuzynÄ… w powojennych dziejach Renault.

    We Francji Renault 25 ma nadal wziÄ™cie jako używany samochód, szczególnie modele po 90r, dziÄ™ki dużej odpornoÅ›ci na rdzÄ™ oraz ponadprzeciÄ™tnej żywotnoÅ›ci wszystkich 4 cylindrowych silników. Starsze modele mogÄ… tracić na sztywnoÅ›ci karoserii, objawiajÄ…ce siÄ™ utrudnionym zamykaniem klapy bagażnika czy pÄ™kaniem szyby podczas używania podnoÅ›nika.

    Renault 25 jest piÄ™knym i komfortowym samochodem także dzisiaj. Może szukajÄ…c ponadprzeciÄ™tnego, używanego auta warto pomyÅ›leć wÅ‚aÅ›nie o tym modelu?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Hosting strony: www.tombogmedia.pl
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 18